Elektroenergetické datové centrum, a. s., (EDC) je nová společnost, která vznikla podle energetického zákona s cílem umožnit efektivní transformaci tuzemské energetiky. Zajišťuje sběr dat v energetice, jejich standardizaci a sdílení. Každý, kdo chce sdílet elektřinu, jak výrobce - tak odběratel, musí být u EDC registrován.
Elektroenergetické datové centrum vzniklo jako digitální technické řešení, které má České republice umožnit přechod k moderní decentralizované elektroenergetice. Domácnostem a firmám poskytne každých 15 minut informace o jejich spotřebě a jejich členění podle času, tarifu a v některých případech v budoucnosti i podle typu spotřebiče. EDC také zprostředkovává tato data obchodníkům, distributorům i správci přenosové soustavy a v neposlední řadě zajišťuje tok dat o sdílení elektřiny tak, aby bylo mimo jiné jasné, kolik elektřiny jednotliví samovýrobci vyrábějí, a kolik jí dají k dispozici pro sdílení ostatním účastníkům trhu. Role EDC pro bezproblémové, přehledné a spravedlivé fungování komunitní energetiky je tedy nenahraditelná, neboť propojuje virtuální svět se světem fyzikálním.
Cena za sdílenou elektřinu záleží pouze na dohodě mezi výrobcem a odběratelem. Tzn., že může být třeba nulová. Je třeba ale počítat s tím, že stále ve vyúčtování zůstává platba za regulovanou složku (i této sdílené elektřiny). To je z důvodu, že mezi výrobcem a odběratelem je využita distribuční síť.
Pouze například v bytových domech, které mají svojí výrobnu na střeše, probíhá sdílení za HDS (hlavní domovní skříní) a regulovaná složka se neplatí.
Prosté sdílení elektřiny je pouze účetní operace. Je však nutné mít nainstalovaný elektroměr s průběhovým měřením a s možností dálkového odečtu.
Distributor provede výměnu elektroměru do 3 měsíců na své náklady po obdržení pokynu z EDC.
Je však třeba počítat s tím, že elektroměrový rozvaděč vyžaduje minimální technické parametry pro instalaci průběhového elektroměru. Případné náklady na úpravu rozvaděče si hradí majitel sám.
Obce a jimi vlastněné energetické hospodářství jsou povinny zajistit provedení energetického auditu v případě, že hodnota průměrné roční spotřeby energie energetického hospodářství za poslední dva po sobě jdoucí kalendářní roky je vyšší než 500 MWh.
Energetický audit nemusí zpracovat obec, která má pro své energetické hospodářství zavedený a akreditovanou osobou certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií (ČSN EN ISO 50001 - Systém managementu hospodaření s energií), jehož rozsah odpovídá rozsahu energetického auditu.