Plan-Do-Check-Act Plánuj-Dělej-Kontroluj-Jednej
Kdo má povinnost zpracovat energetický audit? Mimo jiné Česká republika, kraj, obec, příspěvková organizace státu, kraje nebo obce, státní organizace založená zákonem, státní a veřejná vysoká škola a Česká národní banka.
Tyto entity jsou povinny zajistit pro jimi vlastněné energetické hospodářství provedení energetického auditu v případě, že hodnota průměrné roční spotřeby energie energetického hospodářství za poslední dva po sobě jdoucí kalendářní roky je vyšší než 500 MWh.
Energetický audit nemusí zpracovat osoba, která má pro své energetické hospodářství zavedený a akreditovanou osobou certifikovaný systém hospodaření s energií podle harmonizované technické normy upravující systém managementu hospodaření s energií (ČSN EN ISO 50001 - Systém managementu hospodaření s energií), jehož rozsah odpovídá rozsahu energetického auditu.
ČSN EN ISO 50001 - Systém managementu hospodaření s energií
Činnosti, které se provádí v souladu s normou, se v principu řídí proslaveným diagramem PDCA, což je zkratka z anglického Plan-Do-Check-Act; do češtiny převedeno Plánuj-Dělej-Kontroluj-Jednej.
Plánuj
Provádění přezkoumání spotřeby energie a stanovování výchozího stavu, ukazatelů energetické náročnosti, cílů, cílových hodnot a akčních plánů, nezbytných pro dosahování výsledků, které snižují energetickou náročnost v souladu s energetickou politikou organizace.
Dělej
Zavádění akčních plánů managementu hospodaření s energií. Plánování, příprava a realizace konkrétních opatření, investičních i neinvestičních akcí ve správné časové souslednosti, na základě objektivních ukazatelů a podle stanoveného harmonogramu (obvykle roční plány v návaznosti na zavedený postup přípravy ročních rozpočtů).
Kontroluj
Procesy monitorování a měření a klíčové charakteristiky činností, které determinují energetickou náročnost vzhledem k energetické politice, cílům a zprávám o výsledcích.
Jednej
Provádění opatření k neustálému snižování energetické náročnosti a zlepšování systému hospodaření s energií.
PODKLADEM ENERGETICKÉHO MANAGEMTU JSOU DATA O SPOTŘEBĚ ENERGIÍ
K tomu slouží řada SW a technických prostředků pro energetický management
Sběr dat:
Ruční:
Pomocí QR kodu na nálepce:
Ta se nalepí ke konkrétnímu měřidlu (elektroměr, plynoměr, vodoměr,…). V telefonu je mobilní aplikace, naskenuje se QR kod, ten se spáruje s konkrétním měřidlem, pracovník to v mobilní aplikaci popíše a doplní i fotku měřáku. Údaj odešle a je to zaevidováno v SW prostředí.
SW je cloudové řešení, do kterého se uživatel přihlašuje jménem a heslem.
Data přímo ze systému dodavatele.
Data z faktur.
Některý SW umí přečíst papírové faktury, které se potom párují ke konkrétním měřidlům.
Pomocí dálkových odečtů:
Bezdrátový přenos do SW. Systém si ale dokáže brát i data např. z existujícího systému MaR.
V SW se data evidují, vyhodnocují, analyzují, vizualizují…
Z vyhodnocených dat se dají vyčíst různé odchylky, poruchy, havárie, porovnání s obdobnými typy objektů (počet lidí / žáků / zaměstnanců / podlahová plocha v m2, …)
Je spotřeba větší než v obdobném typu objektu? PROČ? Kde je problém = najít, navrhnout opatření…
Systém posílá notifikační upozornění, které si můžu sám nastavit. Např. Nastavím si mezní hodnotu spotřeby vody. Při překročení mezní hodnoty mi dojde upozornění, z kterého mi vyplývá, že může jít o nežádoucí únik vody, případně havárii a můžu na to ihned reagovat.
SW vyhodnocuje i finanční stránku energií.
Výstupem je například celková produkce CO2 ve sledovaném období – uhlíková stopa.
Porovnání finančních nákladů s předchozím obdobím.
Porovnání spotřeby s předchozím obdobím.
A mnoho jiných možností…