Agregace flexibility
Co komunity potřebují od ostatních účastníků trhu v Česku?
Zahraniční zkušenosti a odborné studie ukazují, že cílem pro další rozvoj energetických komunit i v Česku je umožnit komunitám nejen sdílet elektřinu, ale zároveň také poskytovat flexibilitu (upravovat výrobu či spotřebu v časech, kdy je bilance v síti v nerovnováze). Řešení lze hledat jak na úrovni regulace, technického zajištění, tak i trhu.
Poskytování flexibility bude možné až po nástupu takzvané agregace flexibility. V budoucnu takový agregátor bude sdružovat jednotlivé subjekty ochotné svou spotřebu či výrobu ve vhodných chvílích měnit a jejich flexibilitu bude za finanční odměnu nabízet k využití provozovatelům sítí.
Jak funguje agregace flexibility v Česku?
Zdroj: Unie komunitní energetiky, další použití povoleno pouze s uvedením zdroje. Úpravy zakázány.
Nyní však čekáme na schválení zákona “Lex OZE 3”, který tento nový prvek v energetice zavede. Přijat by měl zákon být parlamentem co nejdříve, snad do konce tohoto roku.
Následně bude nutné zajistit celý systém i po technické a datové stránce, což vyžaduje zprovoznění nových služeb Elektroenergetického datového centra (společného projektu ČEZ distribuce, EG.D, PREdistribuce a ČEPS). Cílové datum je v tomto ohledu polovina roku 2026.
Od této chvíle by i komunity měly moci flexibilitu poskytovat provozovateli sítě, za což by jim náležela odpovídající finanční odměna. Je ale nutné kombinaci sdílení elektřiny a poskytování flexibility opravdu zajistit v následujících dvou letech. To bude úkolem zejména zmíněného Elektroenergetického datového centra, které musí implementovat informační systémy tak, aby technicky tuto kombinaci umožňovaly.
Bariéry pro rozvoj energetických komunit však existují i na úrovni trhu s elektřinou. V Česku se začínají objevovat případy, kdy někteří obchodníci s elektřinou dokonce chtějí zákazníky za sdílení elektřiny sankcionovat. Je tedy potřeba, aby dodavatelé komunity začali vidět spíše jako příležitost než hrozbu a inovativně přistupovali k využívání jejich flexibility.
Tomu pomáhá i fakt, že obchodník má zajištěn transparentní přístup k datům o spotřebě a výrobě komunity skrze průběhové měření povinně instalované u každého člena. Dodavatel, který se dříve naučí pracovat s těmito daty a chování energetických komunit předpovídat, převezme tento trh a získá zcela novou klientelu. I v praxi je již vidět, že se této myšlenky už někteří progresivnější obchodníci s elektřinou chytají.
Díky novele energetického zákona lex OZE 3 budou moci energetická společenství v budoucnu poskytovat svou flexibilitu agregátorům a v případě splnění zákonných podmínek se dokonce agregátory samy stát. To je cesta, kterou se energetické komunity mohou vydat, aby i ony mohly lépe pomoci s modernizací našeho energetického systému.
Aby se této službě mohly komunity v praxi věnovat, potřebují od Elektroenergetického datového centra, aby jim (a dalším aktérům) poskytování flexibility technicky umožnilo. Příležitosti se pak musí chytit i samotný trh, a to zejména obchodníci s elektřinou. Jak ukazují výzkumy, potenciál energetických společenství je značný a my se potřebujeme naučit ho využít naplno.
Zdroj: https://frankbold.org/